‪‬‏

המפלצת שקראו לה בהההה

המפלצת שקראו לה בָּהההה! – על סטריאוטיפים, חריגוּת, ביטחון עצמי וחברוּת

 עלילת הספר

 הספר “המפלצת שקראו לה בָּהההה!” שכתב יורם עבר-הדני ואיירה שרון אלפרט (ספרית פועלים 2007) מספר את סיפורה של מפלצת שהוריה החליטו לקרוא לה: בָּהההה. בָּהההה יוצאת לשחק לתומה ובכל פעם שהיא פוגשת מישהו שיכול להיות ידיד היא מציגה את עצמה ואומרת את שמה, כמו שקורה בדרך-כלל כאשר פוגשים מישהו חדש. אלא שבמקרה של המפלצת בּהההה מיד כאשר שומעים בני שיחהּ את שמה – הם נבהלים ובורחים. כך, בורחים מבּהההה עכבר, חתול, נמלה, חרגולה ששותה קפה, פיל שמשתזף, סוס יאור וג’ירפה. המפלצת בהההה נעצבת אל ליבה ומחליטה שמהיום והלאה לא תספר לאף אחד איך קוראים לה. עד שהיא פוגשת במפלצת ירוקה. המפלצת הירוקה שואלת את בּההה לשמה, ובּההה לא עונה. למרבה המזל עוברת במקום זיקית, ששואלת את המפלצת הירוקה לשמה. המפלצת עונה: “בּוווווו!”. בּהההה שומעת את זה ומיד מגלה למפלצת הירוקה את שמה. המפלצת בוווו אינה נבהלת אלא צוחקת, וכך הופכות בוווו ובההה לחברות הכי טובות, ומהר מאד כולם מתרגלים לשמות שלהן ומכנים אותן: בֻּבָּה, שזה חיבור בין בּוווו ובָּהההה, “ובֻּבָּה זה ממש לא מפחיד”.

המפלצת שקראו לה בההה

מתחת לפני השטח: באלו תכנים רגשיים עוסק הספר

סיפורה של המפלצת בָּהההה מתאר לנו, למעשה, את סיפורם של ילד או ילדה שמאפיין כלשהו שלהם מרחיק מהם ילדים אחרים, על אף שהם כלל לא מכירים את הילד או הילדה האלו. זהו בעצם סיפור על סטריאוטיפים ועל דעות קדומות. ילדים עלולים להתרחק מילד מסוים בגלל שמו, מוצאו, מראהו או אופן לבושו; כל אלו הם מרכיבים בסיסיים בזהות. כאשר המפלצת בּהההה מציגה את עצמה היא מבחינתה מציגה לעולם את המרכיב הראשוני והחשוב בזהותה: שמה; אין זה פלא שהתרחקותם של האחרים בסביבתה ממנה – גורמת לה לא לרצות לומר עוד את שמה. כלומר, ילד שמאפיין כלשהו בזהותו גורם לאחרים ללעוג לו ולהתרחק ממנו – מתחיל לחוש בושה במאפיין זהות זה. מאחר ומאפייני הזהות הם אלו שמרכיבים את זהותנו ומהווים חלק כה משמעותי באני שלנו – אותו ילד עלול לפתח תחושות של בושה וחוסר ביטחון בעצמי שלו. זהו גם סיפור על שוֹנוּת או חריגוּת. יתכן והחיות ברחו מבָּההה מפני שהיה לה שם חריג ומשונה בעיניהם. ילד הנושא עמו חריגות כלשהי חש אותה כמאפיין בזהותו. אִם החריגות מעוררת תגובות של לעג, התרחקות או חוסר קבלה של הסביבה – בושתו של הילד סביב חריגותו תגבר, ובעקבות כך הוא עלול להימנע מיצירת קשרים והתקרבות לילדים אחרים.

הדרך למנוע תחושות של בושה וחוסר ביטחון עצמי אצל הילד –  או לטפל בהן כאשר כבר ישנן –  היא באמצעות מתן לגיטימציה למי שהוא על כל תכונותיו ומאפייניו. בספר זה הלגיטימציה מיוצגת באמצעות דמותה של המפלצת בּוווו אשר בטוחה בעצמה ובשמה על אף מבהילותו הפוטנציאלית ואומרת אותו בקול רם ובפה מלא. כשהמפלצת בהההה עדה לכך היא מבינה שגם לה אין במה להתבייש וגם שהיא כנראה מצאה לה חברה שלא תלעג לה. המפלצת בוווו מקבלת את שמה כחלק ממנה ובטוחה בו על אף תגובות הסביבה. ילד המתמודד עם חריגות כלשהי או עם מאפיין זהות שמרתיע את שאר הילדים – זקוק במיוחד לחוויה של קבלה ואהבה מסביבתו הקרובה; ככל שיפנים את אלו – יוכל לעמוד בביטחון גם מול חברת הילדים.

כאשר החיות האחרות בסיפור רואות את הקשר האמיץ והקרוב שנוצר בין בָּהההה ובוווו – הן כבר לא מפחדות מהן ואפילו רוצות בחברתן. כלומר, כאשר ילד זוכה בסביבה תומכת ומפנים אותה לתוכו – תקל עליו ההתמודדות גם בחברת בני גילו וההתקרבות לילדים בסביבתו. בָּהההה נזקקה לחברה אחת בלבד שתראה לה שהיא לא מפחדת מפניה, כדי שתוכל לקבל את המאפיין בזהותה שסביבתה נרתעה ממנו. ברגע שזכתה בהההה לחברה אחת כזאת – היא כבר יודעת שקבלה ואהבה הן אפשריות ושיש מי שלא יבהל ממנה ואף ירצה בקרבתה.

למי מתאים הסיפור וכיצד ניתן לעשות עבודה רגשית בעזרתו

הסיפור מתאים לילדים מגיל 4.

למי אפשר לקרא את הסיפור

עבודה רגשית שניתן לעשות בעזרת הסיפור

במסגרת גן ילדים: לקבוצות של ילדים שיש בתוכן ילדים פחות מקובלים, דחויים או שמהווים מושא ללעג.

הילדים יכולים להכין מפלצות מחומרי יצירה ולדבר מקולה של המפלצת שלהם: מה היא רוצה לומר לחיות שלא מוכנות להיות חברות שלה; מה היא רוצה לספר להן על עצמה. בנוסף, ניתן ליצור דמויות של החיות ולנהל משחק תפקידים, בהן החיות מספרות ממה הן מפחדות במפלצת בההה, וכן מספרות על משהו בהן עצמן שהוא מפחיד או שונה.

לילדים שמתקשים לקבל ילדים אחרים השונים מהם.

באמצעות הכנת המפלצות ומשחקי תפקידים ניתן לאפשר לילד להזדהות הן עם דמות החיות שמסרבות להתחבר עם בָּההה והן עם בָּההה עצמה. המטרה היא להביע ולתת מקום גם לרתיעה מן השונה, אך גם לאפשר הזדהות עמו ובאמצעות כך הרחבת טווח הרגשות.

לילדים שמאפיין מסוים בזהותם מעורר בהם בושה וחוסר ביטחון.

ניתן להכין עם הילדים את המפלצת בָּההה ואת המפלצת בּוווו: לאפשר לילד להיות דמותה של בָּההה ובאמצעות כך להביע את תחושות העצב והבושה שהיא חשה; כמו כן, אפשר לבקש מהילד לומר לחיות האחרות מה בההה מרגישה וגם להכין רשימה של כל הדברים הטובים שיש בבָּההה, שהחיות שמתרחקות ממנה לא זוכות להכיר ושכדאי להן להכיר. בנוסף, ניתן לאפשר לילד לשחק את דמותה של בּוווו ובאמצעות כך להתחבר לכוחות שבתוכו.

Comments are closed.

חדשות
צרו קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

נושא

תוכן ההודעה

054-2440988