‪‬‏

על עצמי

“תן למלים
לעשות בךָ
תן להם הֱיה חופשי”
יונה וולך

שיר. ים. חיבוק. גשם. בית. ילדה. כלב. גלידה. סֶפֶר. שֶׁמֶש. אהבה. מלים.
מלים שאני אוהבת.
אני אדם של מלים, ולשמחתי המלים הן חלק משמעותי מן היומיום שלי ומעיסוקַי: אני מטפלת רגשית באמצעות ביבליותרפיה, משוררת ומנחת סדנאות כתיבה.
אני מזמינה אתכם לבקר באתר שלי ולקרא על עבודתי הטיפולית עם ילדים ומבוגרים באמצעות ביבליותרפיה, על סדנאות הכתיבה שאני מנחה לילדים ולמבוגרים וכן לקרא מפרסומי: שירים, מאמרים ורשימות.

 

סדנאות כתיבה

את דרכי כמנחת סדנאות כתיבה התחלתי עם סיום התואר השני שלי בספרות עברית במסלול לכתיבה יוצרת באוניברסיטת בן- גוריון. במסגרת לימודי השתתפתי בסדנאות כתיבה רבות ומגוונות, ונוכחתי לדעת כיצד הן תורמות לפיתוח הכתיבה: המפגש עם כותבים שונים, המספקים נקודות מבט נוספות על הטקסט וכן מספקים אווירה תומכת ומפרה; העין של מנחה או מנחת הסדנא והאופן בו הם תורמים לעריכת הטקסט מסייעים בפיתוח קולו של העורך הפנימי המצוי בתוך הכותב עצמו; וכמובן – מסגרת קבועה לכתיבה ותרגילי כתיבה מובְנים התורמים לפיתוח שגרת כתיבה במהלך היומיום העמוס. כך, לאור התהליך האישי שעברתי כמשתתפת בסדנאות כתיבה ולנוכח התרשמותי מהן, החלטתי לפתח ולהנחות בעצמי סדנאות כתיבה. בשנה האחרונה ללימודי התואר בספרות, למדתי בתכנית להכשרת מנחים לסדנאות כתיבה במסגרת מתא”ן. לאחר מכן פיתחתי סדנאות כתיבה שונות לילדים, נוער ומבוגרים, אותן אני מעבירה בשנים האחרונות במסגרות שונות. כך למשל עבדתי במסגרות שונות לילדים מחוננים ומצטיינים (במודיעין, הוד-השרון, גבעתיים, בת-ים ובאר-שבע), בבית הספר “עלומים” בהוד השרון, בספרית בית אריאלה בתל-אביב, בספריה הציבורית בכפר-יונה, ביחידה לנוער שוחר מדע באונ’ תל-אביב, ב”מקום לשירה”, ב”משרד לקידום מעמד האשה” מטעם עיריית ראשון לציון, וכן הנחיתי סדנאות כתיבה באופן פרטי.
אֶת הסדנאות שלי ניתן להזמין עבור גופים שונים וכן עבור קבוצות פרטיות. 
בקישורים שכאן תוכלו להכיר מקרוב את הסדנאות שלי למבוגרים ולילדים ולקרא מחוויותיהם של משתתפים בסדנאות. 
בנוסף, אשמח לבנות ולהתאים סדנאות חדשות בהתאם לצרכי הקבוצות והגופים המזמינים.

 

ביבליותרפיה

לאחר שסיימתי תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בספרות עברית (באוניברסיטת בן-גוריון), החלטתי להמשיך את לימודי לתואר שני בביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה.
ברגעים של עצב, דכדוך או תחושת חוסר נחת – המקום הראשון אליו אני פונה הוא ספרים. כך, אני מעלעלת בין דפי הספרים עד שאני מוצאת את מה שמרגיע, מנחם או גורם להרגיש שאני לא לבד בתוך התחושות האלו. לפעמים אלו שורות משיר, לפעמים משל קצר, לעתים זה סיפור ולעתים ספר ילדים.
בנוסף, בשנים בהן הנחיתי סדנאות כתיבה נוכחתי לדעת כיצד מפגש עם טקסטים – בין אם בקריאה ובין אם באמצעות כתיבה – מצליח לגעת רגשית במשתתפים בסדנאות ומסייע בתהליכי נפש שונים.
כמי שנחשפה לכוח התרפויטי של ספרות – גם עבורי וגם עבור אחרים – הבחירה ללמוד ביבליותרפיה היתה אך טבעית בשבילי.
למדתי לתואר שני בביבליותרפיה בחוג לייעוץ והתפתחות האדם באוניברסיטת חיפה וכן לימודי תעודה מקצועית בביבליותרפיה במחלקה להשתלמויות ולימודי המשך באוניברסיטת חיפה.
את הכשרתי המעשית במהלך לימודי עשיתי בבית-הספר היסודי “דגניה” בטירת הכרמל, במרכז הורים-ילדים של הרווחה בנתניה ובמרפאת הגיל הרך במרכז לבריאות הנפש ע”ש בריל ברמת-חן.
במקומות אלו טיפלתי בילדים טיפולים פרטניים ודיאדיים באמצעות פסיכותרפיה וביבליותרפיה, וכן הדרכתי הורים.
את יסודות הטיפול הדיאדי למדתי במרכז הורים-ילדים בנתניה ובהדרכות שניתנו לצוות המרכז על-ידי ד”ר חנה קמינר מהתחנה לטיפול פסיכולוגי- התפתחותי בחיפה.
עבדתי במסגרות ציבוריות ופרטיות שונות , בהן טיפלתי בילדים טיפולים פרטניים ודיאדיים; וכן במסגרות חינוכיות (גנים ובתי ספר) בטיפולים פרטניים וקבוצתיים.   
הנחיתי קבוצות ביבליותרפיה באופן עצמאי וגם דרך חברת מטאפורה
בנוסף, אני מטפלת במבוגרים באמצעות פסיכותרפיה וביבליותרפיה  בקליניקה פרטית ובתל-אביב.
בקישורים שכאן תוכלו להכיר יותר לעומק מהי ביבליותרפיה וכיצד עובד טיפול רגשי באמצעות הבעה ויצירה, וכן להתוודע לסוגי הטיפולים אותם אני מציעה לילדים, למבוגרים ולקבוצות. בנוסף, תוכלו לקרוא על ספרי ילדים שונים ועל עבודה רגשית שניתן לעשות באמצעותם. 

 

כתיבה

קבלות מהמכולת, חשבוניות, כרטיסי רכבת – כל אלו הם בשבילי מצע לכתיבה; אני הולכת ברחוב, לפתע מראֶה או קול או קצה מחשבה חודרים את הנפש ומוכרחים להיתרגם מיד למלים כתובות.
חלק מן המלים הללו מתקבצות לשירים. בשנת 2010 ראה אור ספר השירה שלי “והשמש-שמש” בהוצאת הליקון. ספר שירַי השני  ”שׂמה והולכת” ראה אור בהוצאת קשב לשירה ב-2012. ספרי השלישי, “ננינה”, הוא ספר בפרוזה פיוטית, שראה אור בהוצאת אבן חושן, 2015. 
כתיבתי האקדמית עוסקת בקריאה פסיכואנליטית של ספרות. כך, נושאה של עבודת התזה שלי בחוג לביבליותרפיה הוא “החרדה המכוננת את חווית הבית כהיעדר בשירתה של תרצה אתר”.
ואת עבודת הדוקטורט שלי כתבתי בנושא: “כיצד מרפאת הביבליותרפיה? – איכויותיהן התרפויטיות הייחודיות של פרקטיקות ספרותיות- טיפוליות שונות בטיפול בביבליותרפיה – עיון פסיכואנליטי-ספרותי” בתכנית לפסיכואנליזה ופרשנות באונ’ בר אילן. 
בקישורים שכאן תוכלו לקרא ממאמרי ורשימותי העוסקים בקריאה פסיכואנליטית של ספרות וכן מאמרים העוסקים בשירה. כמו כן תוכלו לקרא על ספרי “והשמש-שמש” ועל ספרי “שׂמה והולכת“.
מוזמנים לצפות בי בסרטון של ארכיון סופרי ומשוררי ישראל, מספרת על הכתיבה שלי.

Comments are closed.

חדשות
צרו קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

נושא

תוכן ההודעה

054-2440988