‪‬‏

סדנת כתיבה לנשים יוצרות

“לְתָאֵר אֶת הָאֵשׁ וְלָגַעַת בַּחַשְׁמַל” – סדנת כתיבה לנשים יוצרות

משך:שנים-עשר מפגשים בני שעתיים

“הָרֶגַע אֲנִי לוֹמֵד לִכְתֹּב: /אֵשׁ וְחַשְׁמַל, לְלֹא שְׁגִיאוֹת./ וְהָרֶגַע אוֹחֶזֶת אֵשׁ בְּשֻׁלְחַן הַכְּתִיבָה/ וְהַחַשְׁמַל בַּחֶדֶר/ כָּבֶה. / לְאוֹרוֹ שֶׁל הַשֻּׁלְחָן הַבּוֹעֵר/ אֲנִי לוֹמֵד לְתָאֵר/ אֶת הָאֵשׁ/ וְלָגַעַת בַּחַשְׁמַל.”

(מתוך: “שעור אלף”, חזי לסקלי. באר חלב באמצע עיר, עם עובד, 2009)

*

עוד בראשית המאה הקודמת העלתה וירג’יניה וולף – במסתה “חדר משלךְ” (1929) – אֶת הקשיים שניצבו בפני נשים כותבות כתוצאה מן הכבלים החברתיים שכבלו אותן ועיכבו את התפתחותן כיוצרות: על הנשים הוטל עול הטיפול בבית ובילדים, אפשרויות רכישת ההשכלה שלהן היו מועטות, ונקודת הפתיחה בה הן נמצאו מבחינת תנאים ליצירה- היתה נמוכה בהרבה מזו של גברים. נשים זקוקות להכנסה קבועה ולחדר משלהן – גם במובן הנפשי – כדי ליצור, טענה וירג’יניה וולף.

כיום נשים בחברה המערבית עובדות לרוב מחוץ לבית ותורמות לפרנסת המשפחה, אך במרבית המקרים גם עול העבודה בתוך הבית מוטל על כתפיהן, וכך גם הטיפול בילדים. נשים נדרשות למשימות רבות ומגוונות, אולם נאלצות להתמודד – עדיין – גם עם מוסכמות חברתיות שלא פעם מנסות לכבול אותן ולהצר את צעדיהן. כך, קולן של נשים מושאל לא פעם לטובת אלו שהן מטפלות בהם, אם בבית ואם מחוצה לו; או שקולן עובר טרנספורמציה בהתאם למוסכמות חברתיות שונות.

מה קורה בדרך לקולן האותנטי של אותן נשים? ומה קורה בדרך לקולן של הילדות שנשים אלו היו פעם- אלו הזקוקות בעצמן להכלה ולהזנה?

הסדנא “לְתָאֵר אֶת הָאֵשׁ וְלָגַעַת בַּחַשְׁמַל” תבקש לעורר משתיקתם את הקולות האותנטיים של הילדה והאשה השוכנות בנפשן של הנשים המשתתפות בסדנא ולכתוב אותם מחדש. במפגש נשי אינטימי ומעצים יחוו הנשים בסדנא התנסות אישית וקבוצתית בכתיבה יוצרת, שבה נבעיר מחדש את האש ונסתכן לגעת בחשמל – באותם נושאים שלעתים הם טאבו חברתי עבור נשים – בתקווה שהנגיעה באש ובחשמל תוביל לְאור, תחבר את המשתתפות לקולותיהן הפנימיים, ובכך תאפשר להן ליצור לעצמן חדרים מרווחים משלהן.

נושאי המפגשים הם: 1. לכתוב רָעָב, לכתוב תשוקה, לכתוב נשיות 2. התכתבות עם הילדה שהייתי.

3. פניה לנמען/ת; לכתוב אהבה. 4. קריאת תיגר על ציפיות ומוסכמות חברתיות המצופות מנשים.

Comments are closed.

חדשות
צרו קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

נושא

תוכן ההודעה

054-2440988