‪‬‏

טיפול רגשי בהבעה ויצירה- ביבליותרפיה

   ”עזרי לי לכתוב מלים

  בלילה הזה בעולם הזה”   

   אלחנדרה פיסארניק               

ישנם מצבים בחיים בהם משהו נִרְעד, אִם במציאות החיצונית ואם במציאות הפנימית. אלו יכולים להיות מצבים של מצוקה ומשבר או לחילופין תחושות מתמשכות של אי-נחת, כאילו משהו מכרסם את הנפש מבפנים באיטיות. אלו יכולים להיות מצבים של רעב נפשי, בהם רוצים משהו כל-כך ולא מצליחים להשיגו, מצבים של כעס המשתלט על המרחב הנפשי, מצבים של עצב שמושך למטה או מצבים של תקיעוּת בהם יש תחושה של פקק ארוך וממושך שחוסם את הדרך אל עצמנו ואל העולם. במצבים אלו ואחרים אנו פונים לטיפול רגשי. בטיפול אנחנו מדברים, וגם לעתים שותקים את הד מחשבותינו. המרחב שנוצר בין המטופל/ת למטפל/ת מאפשר לגעת במחשבות ובתכני-נפש ולעבדם. כמו כן, בגבולותיו של המרחב הטיפולי הבטוח ניתן לשחזר דפוסים המלווים אותנו בחיינו, ובעזרת המטפל/ת – להבינם, לרדת לעומקם, וגם לשנותם, צעד אחר צעד.

 

מהי ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה היא טיפול רגשי מתחום הטיפולים בהבעה ויצירה, העושה שימוש בתהליכי קריאה וכתיבה למטרות טיפוליות. בדומה לטיפול פסיכולוגי, גם בטיפול ביבליותרפויטי המטופל משתף את המטפל בתכנים מעולמו, ונעשה עיבוד רגשי של תכנים אלו: דפוסים, הגנות, מערכות יחסים ועוד. אלא שבטיפול ביבליותרפויטי נכנס אל החדר גורם שלישי והוא הטקסט. כאשר אנחנו קוראים סיפור או שיר, רואים סרט או מאזינים לשיר – אנחנו מביאים למפגש שלנו עם הטקסט את עולמנו שלנו. כך, האופן בו טקסט מסוים נוגע בי – לעולם יהיה שונה מן האופן בו הוא נוגע באדם אחר, משום שאצל כל אחד מפעיל הטקסט זיכרונות, חוויות, רגשות ומחשבות אחרים. ויותר מכך: המפגש שלנו עם אותו טקסט עצמו יהיה שונה מפעם לפעם, שכן אנחנו נמצאים בתהליך תמידי של התפתחות. לעתים קשה לדבר על דברים באופן ישיר ולקרוא להם בשם. לפעמים אין לנו את המלים הנכונות, ולפעמים יש מלים, אך התחושה היא דווקא שהן חוסמות ומצמצמות ולא מצליחות לדייק את תחושותינו. כאן בא לעזרתנו הטקסט: שיר, סיפור, מעשייה או קטע מסרט.
הטקסט מכניס נוכחות נוספת לחדר הטיפולים (ועל כך אתם מוזמנים לקרוא עוד בספרה של רחל צורן, הקול השלישי, הוצאת כרמל), ובכך תורם להרחבת המרחב הנפשי. בטיפול ביבליותרפויטי ניתָן למלים מקום, ותחושות וחוויות שהתכווצו להברות זוכות להתרחב לכדי מלים, משפטים וסיפורים המספרים את המתרחש בנפש; באמצעות משחק עם המלים הולך ונרחב האזור המשחקי בנפש, וכך משתנות גם זוויות ההתבוננות על חוויות נפשיות ומתאפשרים תהליכים ושינויים נפשיים. נוכחות הטקסט בחדר מעלה זיכרונות, רגשות ואסוציאציות, ובכך מתאפשר מגע עם תכנים נפשיים גם כאשר מרגישים שה”מלים הרגילות” לא מצליחות לאפשר את המגע הזה. כך, תהליך טיפולי שמתחיל בתחושה של חסימוּת יכול – באמצעות דיבור, קריאה וכתיבה – להמשיך ולהתפתח לתחושה של מרחב נפשי שנפתח.

 

איך זה עובד?

בביבליותרפיה ישנם כמה וכמה סוגי טקסטים שניתן לעבוד באמצעותם. ראשית, נחלקים הטקסטים ל”טקסטים חיצוניים” ו”טקסטים פנימיים”. “טקסט חיצוני” הוא כל טקסט שמגיע מחוץ לטיפול: סיפור, שיר, מחזה, תסריט, שיר מולחן, קטע מסדרת טלויזיה, הצגה או סרט. טקסט חיצוני מובא לטיפול על-ידי המטפל או על-ידי המטופל. באיזה שלב נכון להביא טקסט לטיפול? איזה טקסט מתאים בנקודת זמן ספציפית למטופל מסוים? אלו הן שאלות מורכבות, שהמענה להן משתנה ממטופל למטופל, בהתאם לאישיותו, לצרכיו, לסוגי הטקסט המתאימים לו, לתכנים עמם הוא מתמודד ולשלב הטיפולי בו הוא נמצא.
הרציונל העומד מאחורי הרעיון של שימוש בטקסט חיצוני הוא כי באמצעות הטקסט יתאפשר למטופל לגעת בתכנים המעסיקים אותו, באופן שיהדהד את תחושותיו וירחיב את אופני התבוננותו. דוגמאות לעבודה טיפולית שניתן לעשות באמצעות שימוש בטקסט הן: התכתבות עם אחת הדמויות בטקסט; דיבור דרך קול של דמות או של ממד מופשט בטקסט (כגון דיבור בשם “פחד” או בשם “בדידות”); בחירת שורה שעמה מזדהים במיוחד והמשך כתיבתה (בעל-פה או בכתב); ועוד – בהתאם לטקסטים השונים ולצרכי המטופל. לצד העבודה המובנית עם טקסטים אפשרית גם עבודה חופשית ואסוציאטיבית יותר. לעתים – מסיבות שונות – הבאתו של טקסט חיצוני אינה מתאימה: לפעמים יש תחושה כי הכנסת טקסט חיצוני עלולה לפגום או לקטוע מהלך טיפולי שהחל; יתכן והכנסת טקסט חיצוני עלולה להיחוות על-ידי המטופל כחודרנית או בלתי מותאמת בנקודת זמן מסוימת. במקרים אלו אנו עושים שימוש בטקסטים פנימיים. טקסט פנימי כולל את תוכן הדברים שהמטופל מספר (גם אם בעל-פה), את אופן סיפורו והמלים שהוא בוחר להשתמש בהן, טקסטים שנכתבים בחדר או מחוצה לו על-ידי המטופל (אִם נכתבים); אסוציאציות לעבודה עם תמונות או קלפים טיפוליים וסיפורים שעולים אצל המטופל בעקבותיהם; ובטיפול בילדים – משחק סימבולי של הילד בחדר. העבודה עם הטקסטים נעשית בתוך המרחב המטאפורי המוגן של הטקסט, וכך מתאפשרת עבודה נפשית משמעותית ומעמיקה ובה בעת בלתי מאיימת, ונסללת דרך אל שינוי נפשי.

 

למי מיועדת ביבליותרפיה?

ביבליותרפיה מיועדת לילדים, בני-נוער ומבוגרים, המעוניינים לעבד תכנים רגשיים.
כך למשל, יכול טיפול ביבליותרפויטי לסייע בהתמודדות עם חרדות, דיכאון, משברי חיים, יחסי הורים-ילדים, התמודדות עם טראומה, קשיים ומורכבויות בקשרים בין-אישיים, נושאים של זהות מינית ונטייה מינית, הפרעות אכילה ועוד.
טיפול ביבליותרפויטי אינו מצריך בהכרח קִרבה לתחומי קריאה וכתיבה ועיסוק בתחומים אלו; שכן, כאמור, לא בכל טיפול ביבליותרפויטי נכנסים אל החדר טקסטים חיצוניים, והטיפול יכול להיעשות גם באמצעות הקשבה לטקסט פנימי, שהוא הטקסט – הגלוי והסמוי – המסופר על ידי המטופל. כאשר כן נעשה שימוש בטקסטים חיצוניים – אלו הם טקסטים הקרובים לעולמו של המטופל, אשר מובאים לו בתיווכו של המטפל.

 

טיפול בילדים באמצעות ביבליותרפיה

שפתם הטבעית של ילדים היא שפת המשחק. בתוך הגבולות הבטוחים של המשחק יכולים הילדים להביא תכנים תוקפניים, מעוררי חרדה וכואבים, וכן לבטא תקוות ומשאלות. המשחק יוצר ריחוק מסוים מן החוויה עצמה ודווקא משום כך מאפשר לילד לבטא את עולמו הפנימי באמצעותו. כך, מתאפשר העיסוק בתכנים נפשיים משמעותיים ועיבודם באופן שאינו מאיים.

בטיפול ביבליותרפויטי בילדים בגיל הרך נעשה שימוש במשחק סימבולי כאמצעי טיפולי. כך למשל, יכול הילד לשחק בבובות מיניאטוריות ובחיות ולגלם דמויות שונות במשחקי תפקידים עם המטפל. העבודה הטיפולית נעשית בתוך המרחב המשחקי הסימבולי, ובתוכו מתאפשרת התייחסות לתכנים נפשיים העולים במשחקו של הילד ועיבודם. כמו כן, ניתן להקריא לילד סיפור הקרוב לתכנים המעסיקים את עולמו ולהשתמש בסיפור לעבודה טיפולית רגשית. בנוסף, ניתן לשלב בטיפול אומנות פלסטית ויצירה. עם ילדים בגילאים בוגרים יותר ניתן לשלב גם משחקי קופסא, וכן לאפשר כתיבה של הילדים בטיפול. ניתן לכתוב ביחד סיפור שהילד מספר (אפשר לשלב תמונות ו/או ציורים) ובכך לסייע לילד בהבנה ועיבוד של הסיפור המתרחש בחייו ובנפשו שלו.

 

אתם מוזמנים לקרא כאן על הטיפולים שאני מציעה לילדים, למבוגרים ולקבוצות.

עוד על ביבליותרפיה ועל הטיפולים שלי תוכלו לקרא באתר הביבליותרפיה שלי .

Leave a Reply

חדשות
צרו קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

נושא

תוכן ההודעה

054-2440988